Zatoka Marsaxlokk , Lazurowa Grota Południowe klify Malty

Zatoka Marsaxlokk, Lazurowa Grota
Południowe klify Malty

image054

Zatoka Marsaxlokk, Lazurowa Grota
Południowe klify Malty Wyjeżdżamy z hotelu o godz. 08.30
Trasa naszej podroży prowadzi do miejscowości Marsaxlikk, położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Jest to typowa wioska rybacka, znana z odbywających się tu w każdą niedziele targów rybnych. Tu znajdują się też dziesiątki zacumowanych lodzi rybackich z typowymi oczyma na burcie na dziobie; związane jest to ze starym przesądem rozpowszechnionym na całym Morzy Śródziemnym, według którego pomogą one dostrzec zagrażające niebezpieczeństwo.
Zatoka stanowi dogodne miejsce do zacumowania okrętów I tu wg. Tradycji dobili swoimi łodziami Fenicjanie w połowie VIII wieku p.n.e. Biorąc wyspę w swoje posiadanie. Tu również wylądował w 1565 roku 30-to tysięczna armia turecka, chcąc zmusić rycerzy Zakonu Maltańskiego do kapitulacji. W pobliżu zatoki znajduje się wiele miejsc związanych z historia Malty, jak choćby pozostałości świątyni megalitycznej na wzgórzu Tas-Silġ
Przewidziany jest spacer na pięknym wybrzeżu lub oglądanie straganów z suwenirami na lokalnym targu.Dalsza podróż wiedzie nas do sławnej Lazurowej groty położonej pośród majestatycznie wznoszących się klifów na południowym wybrzeżu Malty. Za dodatkowa oplata będzie możliwość popłynięcia łódeczka, aby obejrzeć wnętrze groty, która jest dostępna jedynie od strony morza. Od strony lądu, gdzie się zatrzymamy w celu zrobienia zdjęć, widoczny jest jedynie jej cześć, olbrzymi fragment skały, której wnętrze zostało wypłukane falami morskimi.
W okól groty znajduje się wiele sklepików I Małych restauracyjek, gdzie można zjeść obiad. Polecamy dobra rybę, która tu można zjeść znacznie taniej w którejś z rodzinnych restauracyjek niż w renomowanych lokalach w znanych kurortach turystycznych.
Po przerwie obiadowej, około godz. 15.00 wyruszamy w drogę powrotna do  hotelu.