Wycieczka na Wyspę Gozo

Całodniowa wycieczka na wyspę GOZO.
Na tropach tajemnic megalitów i religii prehistorycznych.

471376_277168682362586_1825958730_o

Wyjeżdżamy z hotelu o godz. 08.15. Po krótkiej, 30-to minutowej podroży docieramy do portu Cirkewwa, z którego przepływamy promem (około 25 min) na wyspę Gozo, mniejsza niż Malta, gdyż licząca zaledwie 70 km2. Natychmiast rzuca się w oczy, ze wyspa jest bardziej zielona, nie tak gęsto zaludniona i spokojniejsza niż Malta. I rzeczywiście, Gozo jest ulubionym miejscem zagranicznych rezydentów, którzy tu właśnie szukają bardziej spokojnego życia. Po dotarciu do portu na Gozo, Mgarr, przesiadamy sie do lokalnego autobusu, ktorym bedziemy kontynuowac dalej nasza podróż.
Pierwszym zabytkiem, który zwiedzimy jest świątynia megalityczna Ġgantija. Jest to jeden z najważniejszych obiektów archeologicznych, wpisany w 1980 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (World Heritage List).

Pragniemy pokazać Państwu Ġgantije, najstarsza wolnostojąca budowle sakralna Morza Śródziemnego, zbudowana w okresie 3600 – 2500 p.n.e. Nie tylko z punktu widzenia archeologii, historii architektury, ale przede wszystkim z punktu widzenia historii wyobrażeń religijnych, mitologii i symboli. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o motywacje wzniesienia tak potężnej świątyni, w okresie, gdy nie używano nawet najprostszych narzędzi metalowych. Sanktuaria megalityczne na Malcie i Gozo są istotnym ogniwem w ciągu rozwoju świadomości sacrum i pojmowania odwiecznych pytań o sens egzystencji.
Oglądając potężne bloki kamienne, z których wzniesiono te sanktuaria nie sposób nie zadumać sie nad niezwykłymi zdolnościami ludności zamieszkującej Gozo w IV tysiącleciu p.n.e., Ich refleksji nad odwiecznymi pytaniami nurtującymi człowieka od tysięcy lat oraz symbolami, za pomocą, których starano sie wyrazić przemyślenia nad tymi pytaniami.
Po zwiedzeniu świątyni Ġgantija udajemy sie na przeciwległy zakątek wyspy do Sanktuarium pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Ta’ Pinu Sanktuarium pielgrzymek Ta’ Pinu, nawiedzili papieże Św. Jan Paweł II w 1990 roku i Benedykt XVI w 2010 roku, podczas swoich wizyt pontyfikalnych na tej niewielkiej wyspie.
Ta’ Pinu jest znane z powody objawień, których w 1889 doznała wieśniaczka z pobliskiej wsi Għarb, Carmena Grima. Glos Maryi nawoływał ja do modlitwy i zbudowania większego sanktuarium, niż te od dawna już istniejące. Łaski oraz cudownie uzdrowienia, które stały sie udziałem modlących sie na tym miejscu szybko rozsławiły imię sanktuarium, które wybudowano w latach 1922-32 w stylu neo-normanskim. Wnętrze kościoła zachwyca piękna, ciepła barwa kamienia wapiennego. Który został użyty do budowy sanktuarium a który pochodził z pobliskiego kamieniołomu.
Nasza wyprawa prowadzi dalej do zachodniej części wyspy, do uroczego zakątka w Dwejra, gdzie znajduje sie Lazurowe Okno, potężna skala, w której fale morskie wypłukały na przestrzeni tysięcy lat cos w rodzaju potężnego “gotyckiego okna”. Z pobliskiego Wewnętrznego Jeziora możemy przeprawić sie łódeczka i obejrzeć od strony morza Lazurowe Okno wraz z pobliskimi grotami.
Niedaleko Lazurowego Okna znajduje sie Grzybna Skala wyglądająca jak potężny głaz rzucony w morze przez cyklopa. Właśnie na tej skala rosła tajemnicza roślina, która Zakon Maltański używał, jako panaceum na wiele chorób a na zbieranie, której miał bacznie strzeżony monopol. Warta żołnierzy Zakonu Maltańskiego nie dopuszczała nikogo do tej pilnie strzeżonej tajemnicy.
Przy Lazurowym oknie kręcono sceny filmu “Odyseja” a w pobliskich kamieniołomach sceny zdobycia Troi.
Zwiedzamy również stolice wyspy Victoria-Rabat, miejsce zamieszkałe już od czasów neolitycznych. W epoce brązu wzgórze wznoszące sie w pobliżu miasta zostało ufortyfikowane a w okresie panowania Fenicjan i Rzymian powstała tu forteca, zwana il Castello. Została ona dodatkowo rozbudowana w okresie panowania Arabów a w czasach pobytu Zakonu Maltańskiego wzmocniono mury obronne I zbudowano potężne bastiony. Mimo to forteca została zdobyta w roku 1551 przez tureckich najeźdźców a mieszkańcy wyspy uprowadzeni w niewole.
Zwiedzimy również Katedrę Diecezji Gozo, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny, która była wielokrotnie przebudowywana a swoja obecna forma zawdzięcza maltańskiemu architektowi Lorenzo Gaffa, 1638 – 1703.
Podczas zwiedzania proszę zwrócić uwagę na kopułę, spoglądając na nią od wnętrza katedry. Jest ona namalowana, co stanowi świetny przykład malarstwa iluzjonistycznego (trompe l’oeil), wywołującego wrażenie trójwymiarowości.
Przerwę obiadowa planujemy w zatoce Xlendi, niezwykle malowanym zakątku na południowym wybrzeżu
Gozo. W tej zatoce również kręcono filmy, m in. fragmenty “Troi” z Bradem Pittem w roli Achillesa.
Zawitamy również do Centrum Rękodzieła Gozytanskiego, gdzie możemy obejrzeć gozytańskie wyroby, z których słynie wyspa; koronki, ręcznie tkane swetry, kilimy I inne wyroby tekstylne.
Zaprosimy Państwa również na degustacje lokalnych przysmaków; gozytańskie wina, sery, słodycze, marmelady, likiery.
Po wizycie na wyspie Gozo, przeprawiamy sie promem do portu Cirkewwa I przyjeżdżamy późnym popołudniem do hotelu.