Wycieczka Mdina( Miasto Ciszy ) – Rabat , Mosta

Całodniowa wycieczka do starej stolicy Malty MDINA; Mdina, Rabat, Mosta (wycieczka całodzienna  ) Wizyta w Grocie Św. Pawła w mieście Rabat

Wyjazd z hotelu planujemy o godzinie 08.30
Pierwszym obiektem naszej wizyty jest słynna rotunda w mieście Mosta. Forma tej potężnej budowli nawiązuje do rzymskiego Panteonu. Posiada on jedna z największych kopul w Europie. Kościół został zbudowany w latach 1833 – 1860 wspólnymi silami mieszkańców miasta. Potężna kopula rotundy jest jedna z największych w Europie. Większe jedynie są kopuły tak sławnych budowli jak bazylika Św. Piotra w Watykanie katedra Św. Pawła w Londynie. Kościół w miejscowości Mosta, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został zbombardowany przez lotnictwo niemieckie 9 kwietnia 1942 roku. Ćwierćtonowa bomba, której replikę można zobaczyć w pomieszczeniu obok zakrystii przebiła kopule, uderzyła w posadzie i… nie eksplodowała. Na Malcie fakt ten uważany jest za cudowne ocalenie kościoła przez najświętsza Maryje Pannę.

Mdina, stara stolica Malty;
Mdina była stolica Malty już od niepamiętnych czasów. Wzgórze, na którym usytuowane jest miasto było zamieszkałe najprawdopodobniej już w okresie neolitu. W okresie dominacji fenickiej a później kartagińskiej Mdina została opasana pierścieniem murów obronnych stanowiących odpór dla potencjalnych wrogów.
W epoce rzymskiej powstało tu wiele budowli, o czym świadczą fundamenty odkopane w mieście. W części zwanej obecnie Rabat zbudowano kościół parafialny pod wezwaniem Apostoła Narodów, a pod jedna z kaplic tego kościoła znajduje się grota, w której według tradycji przebywał Św. Paweł, po rozbiciu się na wyspie. Właśnie w tej kaplicy, w której modlił się Św. Jan Paweł II odprawiona zostanie msza ekskluzywnie dla naszej grupy.
W czasie dominacji arabskiej wyodrębniono cześć miasta, wzniesiono potężniejsze mury i nazwana ja Mdina, co znaczy po arabski miasto za murami obronnymi, czyli fortece. Pozostała cześć miasta nazwano Rabat, czyli przedmieście.
2. Grota Św. Pawła w Rabat, Msza w kościele Św. Pawła znajduje się pod kościołem parafialnym pod wezwaniem Św. Pawła w Rabat. Według tradycji apostoł przebywał w niej po rozbiciu się na Malcie w roku 60 AD, jak opisują to Dzieje Apostolskie, rozdział 27 i 28. W tej grocie modlił się również Św. Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki pontyfikalnej w 1990 roku. Grota znajduje się w pobliżu korytarzy katakumb fenickich, które zostały przerobione po części na pomieszczenia gospodarcze i składy dla towarów już na początku XX wieku. Cześć z nich zachowała się w oryginalnym stanie i dzisiaj są one udostępnione do zwiedzania.

3. Katedra w starej stolicy Malty, Mdina (wraz z Muzeum Katedralnym).
Katedra pod wezwaniem Św. Pawła i Piotra w Mdinie jest głównym kościołem biskupim archidiecezji Malty. W miejscu na którym została ona wzniesiona znajdowały sie inne budowle sakralne z okresu przed dotarciem chrześcijaństwa na wyspę. Według legendy tu znajdowała sie rezydencja Publiusza, rzymskiego gubernatora wyspy i tu Apostoł Paweł uzdrowił jego ojca, jak opisuje Dzieje Apostolskie. Aby uwiecznić to wydarzenie zbudowano właśnie w tym miejscu pierwsza świątynie chrześcijańska. W okresie panowania Islamu na Malcie (870 – 1090) znajdował się na tym miejscu meczet. Po zdobyciu Malty przez Normanów tu właśnie powstała Katedra.
Budowla została zburzona przez potężne trzęsienie ziemi w roku 1693 i odbudował ja w latach 1693 – 1702 maltański architekt Lorenzo Gaffa. Jedynie główna absyda katedry pochodzi z e starszego okresu i została włączona w bryle obecnej świątyni.
W katedrze znajduje sie wiele wspaniałych dziel sztuki; obrazy Mattia Pretti, ikona stanowiąca cenna pamiątkę z okresu pobytu Zakonu Maltańskiego na Malcie, przywieziona tutaj z wyspy Rodos a która według legendy została namalowana przez ewangelistę Łukasza.

Po zwiedzeniu katedry udamy się do położonego tuz obok Muzeum Katedralnego. Znajdują się tu wspaniale zbiory sztychów niemieckiego artysty epoki Renesansu, Albrechta Duerera, kolekcja sreber kościelnych i świeckich, kolekcja malarstwa sakralnego oraz monet bitych przez Zakon Maltański. Warto poświecić trochę czasu na zapoznanie się z tak wspaniałymi dziełami sztuki sakralnej Malty.

4. Przerwa na obiad

Można ja zrobić w Mdina lub Rabat. Osoby, które chciałyby cos zjeść mogą to w restauracji na wolnym powietrzu w centrum miasta, inni uczestnicy wycieczki mogą pospacerować po mieście.
5. Centrum Rzemiosła i Rękodzieła na dawnym angielskim lotnisku wojskowym
Po przerwie obiadowej będziemy mieli trochę czasu na lżejsza cześć programu. Zaprosimy państwa do zwiedzenia wioski rzemieślniczej, usytuowanej na terenie byłego angielskiego lotniska wojskowego. Znajdują się tu obecnie warsztaty produkująca lokalne wyroby. Maltańczycy chlubią się filigranami ze srebra; bardzo popularna pamiątka z wyspy jest krzyż maltański wykonany ze srebra właśnie w technice filigranowej oraz wyroby ze szklą, których tradycja sięga jeszcze epoki fenickiej.

6. Powrót do hotelu około godz. 16:00

 

Cena dla klientów Nestor Travel : 50 euro     Dzieci do 12 lat  50%

Cena dla wszystkich klientów   : 55 euro     Dzieci do 12 lat  50%

Zamów wycieczkę on-line