Wycieczka do Valletty z Nestor Travel

Wycieczka do Valletty  cały dzień  z Polskim przewodnikiem

image012

Zwiedzanie Valletty zaczynamy  od wizyty w Ogrodzie Upper Bracca Garden, z którego rozciąga się wspaniały widok na Wielki Port (Grand Harbour) I lezące na drugim brzegu Trójmiasto, Vittoriosa, Senglea, Cospicua.
Spacerując ulica Merchand Street docieramy do kościoła zakonnego pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, który jest obecnie prokatedra. Zwiedzanie kościoła obejmuje wizytę w Muzeum Katedralnym i wizytę w oratorium kościoła, gdzie możemy podziwiać dwa arcydzieła włoskiego malarza Caravaggio; Ścięcie Św. Jana oraz mniejszy obraz Św. Hieronima.
Idąc dalej, oglądamy zabytki Valletty; Bibliotekę Narodowa oraz Paląc Wielkiego Mistrza (z zewnątrz)
Valletta (stolica Malty);1. Upper Baracca Garden; ogród położony na murach obronnych w najwyższym punkcie miasta, na bastionie Św. Piotra I Pawła. Z tego niewielkiego ogrodu rozciąga się piękny widok na Wielki Port i fortece rycerzy Zakonu Maltańskiego. Zobaczymy tu również wiele rzeźb, miedzy innymi sławna rzeźbę Antonio Sciortino, Paryscy Ulicznicy. W ogrodu widać piękna panoramę Malty wraz ze stara stolica, Mdina oraz znajdująca się tam Katedra Św. Pawla i Piotra.
2.  Kościół kolegiata Św. Pawła Rozbitka (Collegiate Parish Church St Paul’s Shipwrack)
Początki kościoła sięgają roku 1570. Obecna formę przybrał on po przebudowie w roku 1680 przez wybitnego architekta maltańskiego, Lorenzo Gafa oraz przebudowaniu fasady w 1885 według projektu maltańskiego architekta (a zarazem lekarza, filozofa i artystę, Nicolao Zammit.
W kościele, w kaplicy po prawej stronie przy głównym ołtarzu znajduje się część kolumny z Rzymu, przy której został ścięty Apostoł Narodów. W głównym ołtarzu możemy podziwiać dzieło malarza Matteo Perez d’Aleccio W bocznym ołtarzu znajduje się również relikwiarz z fragmentem ręki Św. Pawła.
3. Kościół Zakonu Maltańskiego, czyli Con-katedra Św. Jana Chrzciciela
Jest to bez wątpienia najważniejszy i najpiękniejszy kościół w fortecy Valletta. Został on zbudowany w latach 1573-78 na polecenie Wielkiego Mistrza Zakonu, Jean de la Cassiere, jako centrum religijne i duchowe rycerzy Zakonu Maltańskiego. Obecnie pełni on obecnie funkcje con-katedry.
Kościół Św. Jana w Valletta to prawdziwy klejnot architektury, który koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Maltę. Stworzona przez maltańskiego architekta Gerlomo Cassara w XVI wieku zadziwia niesłychanie bogato urządzonym wnętrzem, zaprojektowanym w latach 1660-80 przez włoskiego artystę Matteo Pretti na zlecenie Wielkiego Mistrza, Raphaela Cottoner (1660-63). Prace kontynuowano za rządów jego brata, Nicolao Cottoner, 1663-80. Posadzka świątyni jest jednocześnie cmentarzem ponad 300 rycerzy maltańskich, spoczywających pod niezwykle bogatymi marmurowymi płytami epitafijnymi. W przykatedralnym muzeum znajdują sie dwa autentyczne obrazy Caravaggio –“Ścięcie Jana Chrzciciela” i “Święty Hieronim”. Zobaczymy również XVIII wieczne gobeliny z fundacji Wielkiego Mistrza, Ramon Perellos de Rocaful, 1697 – 1720, szaty W przykatedralnym muzeum znajdują sie dwa autentyczne obrazy Caravaggio –“Ścięcie Jana Chrzciciela” i “Święty Hieronim”. Zobaczymy również XVIII wieczne gobeliny z fundacji Wielkiego Mistrza, Ramon Perellos de Rocaful, 1697 – 1720, szaty liturgiczne oraz malarstwo sakralne

3. Biblioteka Narodowa Malty (z zewnątrz)
Biblioteka została założona w okresie panowania Wielkiego Mistrza Emmanuel de Rohan, 1775-97.
Tu mieści się archiwum Zakonu Maltańskiego, kolekcja starodruków oraz księgozbiory pozostałe po rycerzach zakonnych.

4. Pałac Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego;

Jest to jedna z najważniejszych budowli dla historii Zakonu, kolejna rezydencja zaprojektowana przez Gerolamo Cassara w 1571 na zlecenie Wielkiego Mistrza Pietro del Monte, 1568-72 i oddana do użytku w 1576 roku. Aż do końca rządów joannitów na wyspie w 1798 r. była siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu.
Obecnie Paląc jest siedziba Parlamentu Malty, tu mieszczą się pokoje reprezentacyjne Prezydenta Republiki oraz zbiory dziel sztuki, udostępnione dla publiczności.
Freski w salach reprezentacyjnych pokazują historie Zakonu Maltańskiego na wyspie Rodos, skąd rycerze przybyli na Malta oraz znany cykl “Wielkie Oblężenie w 1565 roku”, namalowany przez włoskiego malarza Matteo Perez d’Aleccio I sławiący dzielność rycerzy podczas walk o Maltę.
W Sali gdzie zbierała się kapitula Zakonu podziwiać możemy cykl wspaniałych gobelinów “Kontynenty Świata” pochodzących z początku XVIII wieku.
W Pokoju Ambasadorskim obejrzymy portrety europejskich władców z XVIII wieku oraz wspaniale meble.
5. Teatr Manuela (Manoel Theatre – z zewnątrz)
Jest to teatr założony przez Wielkiego Mistrza Antonio Manoel de Vilhena, 1722-36. Prace rozpoczęto w 1731 roku i do dzisiaj zachowało się  wiele oryginalnych detali architektonicznych. Odbywają się  tu obecnie występy Orkiestry Filharmonii Maltańskiej oraz występy gościnne zespołów teatralnych z innych państw.
6. Przerwa obiadowa.
Osoby, które chciałyby cos zjeść mogą to w restauracji na wolnym powietrzu w centrum miasta, inne mogą pospacerować po mieście. Obiad nie jest częścią programu zwiedzania Valletty, ale można go zjeść w jednej z restauracji na wolnym powietrzu w centrum miasta. Przewodnik zwykle rezerwuje miejsca dla osób chcących cóż zjeść lub choćby napić się czegoś I odpocząć.
7. Czas wolny; około 1 – 1,5 godziny
Proponujemy Państwu spacer po fortecy Valletta na własna rękę. Warto zapuścić się  w boczne wąskie uliczki fortecy i obejrzeć piękna barokowa architekturę pozostawiona przez budowniczych Zakonu Maltańskiego.
Powrót do hotelu okolice godziny. 16.00 – 16.30

Cena dla klientów Nestor Travel : 50 euro     Dzieci do 12 lat  50%

Cena dla wszystkich klientów   : 55 euro     Dzieci do 12 lat  50%

Zamów wycieczkę on-line