3 Miasta Sengla Cospicua Vitoriossa

Trzy miasta; Vittoriosa, Cospicua i Senglea,

3miasta — kopia
Wielkie Tureckie Oblężenie w 1565 Triumf rycerzy Zakonu Maltańskiego
Wyjeżdżamy z hotelu o godz. 08.30 i docieramy do pierwszego z miast, Birgu, zwanym również Vittoriosa, na cześć zwycięstwa nad Turkami w roku 1565.
Zwiedzanie Trzech Miast Rozpoczniemy  od wizyty w kościele pod wezwaniem Św. Wawrzyńca (St Larentius) w Birgu.
Tablica pamiątkowa we wnętrzu kościoła informuje nas, ze tu właśnie znajdował sie pierwszy kościół ufundowany przez Normanów, po zdobyciu przez nich Malty w roku 1090 i zakończeniu dominacji arabskiej na wyspie.
Od momentu przybycia Zakonu Maltańskiego na wyspę spełniał on role kościoła zakonnego aż do roku 1571, gdy rycerze przenieśli sie go swej nowej fortecy, nazwanej na cześć zwycięskiego Wielkiego Mistrza z komandorii Francji, La Valletta.
Kościół ucierpiał niezwykle w wyniku bombardowań niemieckich w czasie II wojny światowej. Zostało zniszczone sklepienie kościoła i kopula, co zostało pieczołowicie odbudowane po wojnie. Najważniejszym dziełem sztuki znajdującym sie w kościele jest obraz pędzla Mattia Pretti, 1613-99, przedstawiający męczeństwo Św. Wawrzyńca,

Potężna forteca, Birgu (Cięta Vittoriosa) jest atrakcja turystyczna przyciągająca wielu zwiedzających.
Ta forteca odegrała decydująca role w czasie Wielkiego Tureckiego Oblężenia w 1565 roku. Po przybyciu na Maltę w roku 1530 rycerze zakonni zbudowali w Birgu siedziby dla komandorii zakonnych wchodzących w skład zakonu. Niektóre z nich zachowały się  do chwili obecnej i obejrzymy rezydencje rycerzy francuskich i angielskich a z zewnątrz również paląc rycerzy hiszpańskich i portugalskich.
Przejedziemy przez miasto Cospicua (po maltańsku Bormla), w ktorym zachowało sie jedynie niewiele autentycznej architektury renesansowej w wyniku bombardowań podczas II wojny światowej. Potężne fortyfikacje tego miasta zaczęto budować w roku 1637 a prace nad umocnieniami kontynuowano przez następne 70 lat. Zachowały sie również potężne mury obronne i bastiony tzw. Linii Cotonera, okalającej Trzy Miasta. Powstały one po roku 1670 na zlecenie Wielkiego Mistrza Zakonu, Hiszpana, Nicolau Cottoner, 1663 – 80.

Celem naszej wyprawy jest następna forteca, Senglea, nazwana tak na cześć swego fundatora, Wielkiego Mistrza, Francuza, Claude de la Sengle (1494 – 1557). Wtedy to właśnie zbudowano potężny fort Św. Michała, który odegrał olbrzymia role podczas oblężenia fortecy przez Tuków w 1565 roku. Umocnienie murów obronnych Malty dokonane przez C. De la Sengle miało decydujące znaczenie dla pokonania armii tureckiej i zwycięstwa, które rozsławiło imię Zakonu Maltańskiego wśród wszystkich państw chrześcijańskiej Europy. Z małego ogrodu, Gardiod, położonego na murach obronnych miasta, rozciąga sie wspaniały widok na Wielki Port.
Obejrzymy również z zewnątrz (fortyfikacja jest jeszcze niedostępna do zwiedzania z powodu prowadzonych prac remontowych) Fort St Angelo. Fort ten został wzniesiony na miejscu niewielkiej twierdzy zbudowanej najprawdopodobniej przez Fenicjan, rozbudowanej przez Kartagińczyków i Rzymian. Z pewnością cześć murów obronnych można datować na okres dominacji arabskiej (870 – 1090) a swoja obecna formę zawdzięcza on rozbudowie dokonanej przez architektów Zakonu Maltańskiego. Fort Saint Angelo stal się najważniejsza twierdza rycerzy na Malcie, siedziba Wielkich Mistrzów, aż do czasu wybudowania nowej stolicy Zakonu, potężnie ufortyfikowanej twierdzy La Valletta. Właśnie w tym forcie mieściło się centrum obrony rycerzy, którymi dowodził sam Wielki Mistrz, Jean Parisot de la Valette, w roku 1565. Dzięki męstwu obrońców wyspy i zaciętym walkom prowadzonym przez szereg miesięcy rycerze Maltańscy zdołali się obronić i ta strategicznie ważna wyspa pozostała w rękach Zakonu aż do końca XVIII wieku, znacznie przyczyniając się do osłabienie dominacji nieprzyjaciół krzyża na wodach Morza Śródziemnego.
Do hotelu udajemy się około godz. 15.00